آنچه از رژیم صهیونیستی باید بدانیم..

با وجود گفته‌ها و نوشته‌های فراوان در خصوص فلسطین و اسرائیل، هنوز گفتنی‌های فراوانی در این حوزه وجود دارد، خصوصا از زبان کسانی که خود، یهودی یا حتی دارای تابعیت رژیم صهیونیستی هستند ولی جزو منتقدین به سیاست‌ها یا عملکرد این رژیم به حساب می‌آیند. همین مسئله، استدلال‌های آنها را خواندنی‌تر می‌کند ایلان پاپه، یکی از همین افراد است.

پاپه را در سطح جهانی به عنوان مورخی مشهور می‌شناسند. او که خود یهودی و دارای تابعیت اسرائیل است، از نویسندگان پرکار در خصوص تاریخ قضیۀ فلسطین به شمار می‌رود و در بخش عمدۀ آثار خود، وقایع را با دیدی منصفانه و محققانه نگاه می‌کند. به این ترتیب، حتی فارغ از مذهب و تابعیت او، می‌توان آثارش را جزو بهترین آثار تاریخ‌پژوهانه در این عرصه به شمار آورد. کتاب «10 غلط مشهور در مورد اسرائیل» آخرین اثر منتشر شدۀ پاپه تا این لحظه محسوب می‌شود و یکی از همین آثار محققانه و انتقادی اوست.

نویسنده کتاب معتقد است چنانکه نمونۀ درگیری اسرائیل-فلسطین نشان می‌دهد، اطلاعات غلط تاریخی، حتی دربارۀ گذشتۀ بسیار نزدیک، می‌تواند آسیب‌های شگرفی به بار آورد. این کج‌فهمی عمدیِ تاریخ، می‌تواند ظلم و بیدادی را تقویت و رژیمی استعمارگر و اشغالگر را محافظت کند. لذا این غافلگیرکننده نیست که سیاست‌های کج‌فهمی و تحریف تا همین امروز هم ادامه یافته و با ایفای نقشی مهم در استمرار درگیری، امید ناچیزی دربارۀ آینده باقی می‌گذارد. مغالطه‌های ساخته‌ شده دربارۀ گذشته و آینده در اسرائیل و فلسطین، مانع آن می‌شود که ما اصل و ریشۀ این درگیری را بفهمیم. در ضمن، دستکاری دائمی حقایق و داده‌های مربوطه، علیه منافع همۀ آنهایی به کار می‌رود که قربانی خونریزی و خشونتی شده‌اند که همچنان هم ادامه دارد.

روایت صهیونیستی از تاریخِ اینکه چطور سرزمین مورد مناقشه تبدیل به «کشور اسرائیل» شد، بر پایۀ یک دسته «افسانۀ غیرواقعی» بنا شده که به طرز ماهرانه و ظریفی، حق اخلاقی و معنوی فلسطینی‌ها بر این سرزمین را مورد تشکیک قرار می‌دهد. این کتاب، این افسانه‌ها را به چالش می‌کشد. از دید نویسنده کتاب، این حرف‌ها، تحریفات و جعلیاتی هستند که می‌توانند -و باید- از طریق بررسی دقیق‌تر اسناد تاریخی رد شوند.

از ویژگی های این کتاب آن است که در موضوعات مختلف پندارهای عمومی با حقایق تاریخی را در کنار هم چیده و با یکدیگر مقایسه کرده است. هر فصل از کتاب با قرار دادن هر کدام از این افسانه‌ها در کنار حقیقت، با محک آخرین تحقیقات تاریخی، نقاط ضعف باورهای پذیرفته‌شده توسط عموم را نمایان می‌کند.

 

روایت صهیونیستی از تاریخِ اینکه چطور سرزمین مورد مناقشه تبدیل به «کشور اسرائیل» شد، بر پایۀ یک دسته «افسانۀ غیرواقعی» بنا شده که به طرز ماهرانه و ظریفی، حق اخلاقی و معنوی فلسطینی‌ها بر این سرزمین را مورد تشکیک قرار می‌دهد.

این کتاب از بین تعداد زیادی افسانه، به ده افسانۀ بنیادین می‌‌پردازد که هر کس به طریقی با مسائل اسرائیلی-فلسطینی سر و کار داشته، با آنها روبرو شده و بحث مشترک همۀ آنها بوده است. این افسانه ها نیز به یک ترتیب تاریخی مورد بررسی قرار گرفته اند. علاوه بر آن، کتاب پاپه به عنوان ضمیمه، یک «خط زمان» هم دارد که به خوانندگان کمک می‌کند پس‌زمینه‌ای برای درک بهتر استدلال‌ها به دست آوردند.

می‌توان این کتاب را ابزار مفیدی برای عموم خواننده ها دانست، چه افرادی که تازه قدم به مطالعه در این زمینه گذاشته باشد و چه از محققین باسابقۀ آن به شمار بروند. کتاب 10 غلط مشهور در مورد اسرائیل در درجۀ نخست برای تمام کسانی است که خود را وسط بحث‌های همیشه جاری دربارۀ سوالات پیرامون اسرائیل-فلسطین می‌بینند.

این یک کتاب متوازن نیست و هر دو طرف منازعه را مساوی نمیبیند، بلکه به ادعای نویسنده آن تنها تلاش دیگری است برای تصحیح توازن قدرت برای فلسطینی‌های استعمار شده، تحت اشغال قرار گرفته و زیر ظلم و ستم در سرزمین اسرائیل و فلسطین. ایلان پاپه معتقد است که این یک دستاورد واقعی خواهد بود اگر مدافعین صهیونیسم یا حامیان وفادار اسرائیل هم حاضر شوند به استدلال‌هایی که در این کتاب آمده پاسخ دهند. از همۀ اینها گذشته، این کتاب را یک یهودیِ اسرائیلی نوشته که همانقدر که به جامعۀ فلسطینی‌ها اهمیت می‌دهند برای جامعۀ خودش هم اهمیت قائل است.

 

نویسنده یک «اسرائیلی» است که گرچه نسبت به این رژیم «انتقاد» می‌کند ولی از بن دندان نسبت به ضرورت ادامۀ حیات این رژیم اعتقاد دارد.

یادآوری این نکته ضرورت دارد که در هر حال، او یک «اسرائیلی» است که گرچه نسبت به این رژیم «انتقاد» می‌کند ولی از بن دندان نسبت به ضرورت ادامۀ حیات این رژیم اعتقاد دارد و در آثار او هیچ خبری از استدلال برای نابودی این رژیم و بازگشت «بحر تا نهر» فلسطین به «فلسطینی‌ها» به چشم نمی‌خورد. پاپه و افرادی مانند او خصوصا در غرب گرچه با فلسطینی‌ها همدلی دارند و به صورت مستند از بدرفتاری‌ها و حتی جنایات این رژیم انتقاد می‌کنند، ولی برای راه حل، دو نظر دارند: دسته‌ای از آنها معتقدند که اسرائیل باید فقط مناطق اشغالی 1967 را به فلسطینی‌ها برگرداند و در این مناطق کشوری فلسطینی تشکیل شود (یعنی ادامۀ حیات مستقل رژیم صهیونیستی در عمدۀ خاک فلسطین) و دسته‌ای معتقدند فلسطینی‌ها و یهودی‌های ساکن در این سرزمین (نه یهودیان قدیمی که قبل از تاسیس این رژیم ساکن منطقه بودند، بلکه مهاجرین و نسل‌های بعدی اشغالگران) باید در کنار هم کشور واحدی تشکیل دهند.

با وجود این نگاه، مطالب «تحقیقی» این افراد، هم ارزش مطالعه و ضرورت مطالعه دارند.

کتاب «10 غلط مشهور در مورد اسرائیل» نوشته ی ایلان پاپه را وحید خضاب به فارسی ترجمه کرده و توسط انتشارات کتابستان در تابستان 99 منتشر شده است.

 
مطالب مرتبط

نظرات کاربران