بایدن: ایران و ترکیه از مناقشه قره‌باغ دور بمانند!

نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، در بیانیه‌ای عجیب که فرسنگ‌ها دورتر از منطقه مورد مناقشه قره‌باغ صادر شد؛ از ایران و ترکیه خواست در این مسئله دخالت نکنند.

«جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، در بیانیه‌ای که در وبگاه رسمی وی منتشر شد؛ به تحولات قره‌باغ واکنش نشان داد.

به گفته وی، دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور فعلی آمریکا در مواجهه با دور جدید تنش‌ها بر سر حق مالکیت قره‌باغ، بسیار منفعلانه عمل کرده و سعی به برقراری حتی یک تماس تلفنی با سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان به عنوان طرفین درگیری نداشته است.

بایدن همچنین مدعی شد که به جای واگذار کردن حل دیپلماتیک مسئله به روسیه، دولت ترامپ باید در تعامل با شرکای اروپایی، در بالاترین سطح ممکن، در حل این مناقشه دخیل می‌شد.

نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا همچنین گفت: ترامپ باید به جمهوری آذربایجان بگوید که راه‌حل نظامی را برنمی‌تابد و ارمنستان هم باید بفهمد که نمی‌تواند مناطق اطراف قره‌باغ کوهستانی را اشغال کند و در نهایت مذاکره، تنها راه‌حل بلندمدت این بحران است.

بایدن در ادامه ادعاهای خود و در حالی که فرسنگ‌ها کیلومتر دورتر از منطقه اوراسیا در حال بزرگنمایی‌های انتخاباتی است، مدعی شد: دولت ترامپ باید دست از نوازش کردن آنکارا بردارد و به هر دو کشور ترکیه و ایران بگوید که در این مناقشه مداخله نکنید. اقدام ترکیه در دادن تسلیحات به جمهوری آذربایجان، لفاظی‌های خصمانه و تشویقش به استفاده از راهکار نظامی، غیر قابل قبول است.

اظهارات بایدن در حالی است که ایران به عنوان کشوری هم مرز با جمهوری آذربایجان، از همان روزهای نخست درباره تشدید تنش‌ها در قره‌باغ کوهستانی هشدار داد و در مقام همسایه، از هر دو طرف درگیری خواست که از راهی مسالمت‌آمیز به حل مناقشه بپردازند.

طی روزهای گذشته نیز بیش از ۱۰ راکت و خمپاره به مناطق مرزی ایران برخورد کرده که خوشبختانه خطری در پی نداشته است.
مطالب مرتبط

طرابلس در انتظار فرزند ارشد قذافی!

طرابلس در انتظار فرزند ارشد قذافی!

تحولات اخیر لیبی به گونه‌ای رقم خورده است که احتمال بازگشت سیف الاسلام پسر معمر قذافی به عرصه‌ی سیاسی این کشور، بیش از هر زمان بالا رفته است.

|

انتقال تروریست از سوریه به آذربایجان توسط اردوغان!!

انتقال تروریست از سوریه به آذربایجان توسط اردوغان!!

همزمان با عملیات نظامی آذربایجان در منطقه ناگورنو-قاراباغ نقش نیروهای ارتش ترکیه و پاکستان در کنار مزدوران سوریه ای آشکار شده است تا جایی که این موضوع در حال تبدیل شدن به یک جنگ تمام عیار در منطقه است.

|

نظرات کاربران