بزرگترین تبادیل اسرای یمنی انجام شد

امروز پنجشنبه (۱۵ اکتبر-۲۴ مهر) بزرگ‌ترین تبادل اسرای جنگ یمن (از زمان آغاز جنگ) که شامل ۱۰۸ نفر از ارتش و کمیته‌های مردمی یمن است، میان دولت یمن در صنعاء و دولت مستعفی مستقر در ریاض (عربستان سعودی) اجرا شد و اولین گروه آزادگان وارد فرودگاه صنعاء شدند.

بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، امروز یک هواپیما از فرودگاه «سیئون» حامل اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی و یک هواپیما از فرودگاه صنعاء حامل اسرای وابسته به دولت مستعفی به صورت همزمان از زمین بلند شدند.

مرحله اول این عملیات تبادل تا روز شنبه (۲۶ مهر) ادامه پیدا خواهد کرد و پس از آن بلافاصله رایزنی درباره مرحله دوم توافق آغاز خواهد شد.

امروز ۴۸۰ اسیر از ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با ۲۵۰ اسیر از طرف مقابل مبادله می‌شوند و قرار است در مرحله دوم (فردا) ۲۰۰ اسیر ارتش یمن در مقابل ۲۵۱ اسیر از دولت مستعفی از طریق دو فرودگاه صنعاء و عدن معاوضه شوند.

در مرحله اول ۱۰۸۱ اسیر با هواپیماهای صلیب سرخ از فرودگاه‌های عدن، سیئون و مأرب به صنعاء و بالعکس منتقل خواهند شد.

دولت نجات ملی یمن ۴۰۰ اسیر از طرف مقابل را آزاد خواهد کرد.

طبق گزارش رسانه‌های سعودی، ۱۴ سعودی و ۴ سودانی را آزاد و وارد پایگاه ملک خالد شدند. در مقابل، دولت مستعفی نیز ۶۸۱ اسیر را آزاد خواهد کرد.

اسرای آزاد شده در فرودگاه صنعاء مورد استقبال رسمی و مردمی قرار گرفتند.

دومین و سومین هواپیمای حامل اسرای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن نیز که از  فرودگاه‌های «أبها» در عربستان سعودی و سیئون در استان حضرموت (در شرق یمن) برخاسته بودند، وارد فرودگاه صنعا شدند.

هواپیمای حامل اسرای وابسته به ائتلاف سعودی نیز وارد فرودگاه سیئون شد.

در همین ارتباط نیز، دستیار سخنگوی نیروهای مسلح یمن بازگشت اسرای آزاد شده از زندان‌های ائتلاف متجاوز را پیروزی برای ملت عنوان کرد و اظهار داشت که تبادل اسرا گامی به سوی آغاز مذاکرات جدی است.

سرتیپ "عزیز راشد" در حاشیه ورود اولین گروه از اسرای آزاد شده در چارچوب تبادل با ائتلاف متجاوز سعودی، به خبرنگار العالم گفت: "معامله تبادل اسرا به مثابه اقدامی انسانی از جانب ما بود و ما هزاران اسیر از ائتلاف متجاوز را فقط در یک عملیات بازداشت کرده‌ایم."

دستیار سخنگوی نیروهای مسلح یمن تصریح کرد، به رغم تلاش‌های طرف مقابل جهت سنگ‌اندازی در روند مذاکرات تبادل اسرا، هیئت مذاکره‌کننده یمنی توانست این معامله را نهایی کند."

27 سپتامبر گذشته ، هیئت های صنعا و ریاض در سوئیس برنامه اجرایی توافق مرحله اول تبادل زندانیان را در یک جدول زمانی مشخص امضا کردند.
مطالب مرتبط

نظرات کاربران