در حال بارگذاری ...

حماس از خط مقاومت خارج می شود؟

این سندنشان می دهد که حماس در روش ها و تاکتیک های خود تغییراتی ایجاد کرده است و به نوعی برای جلب افکار عمومی پذیرفته است که در 1967 دولت مستقل را با پایتختی بیت المقدس ایجاد کند که در گذشته رهبران گذشته حماس حاضر به پذیرش رژیم صهیونیستی نبودند اما با توجه به رفت و آمدهای خالد مشعل به عربستان و قطر و ترکیه این مسئله را پذیرفته اند.

   «حسن هانی زاده» - سایت بیداری اسلامی : به هر حال این سند به نوعی نشان می دهد که حماس در روش ها و تاکتیک های خود تغییراتی ایجاد کرده است و به نوعی برای جلب افکار عمومی پذیرفته است که در اراضی 1967 دولت مستقل خوش را با پایتختی بیت المقدس ایجاد کند که در گذشته رهبران گذشته حماس مثل شهید الرنتیسی و دیگران حاضر به پذیرش رژیم صهیونیستی نبودند اما با توجه به رفت و آمدهایی که خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس به عربستان و قطر و ترکیه داشته است این مسئله را پذیرفته اند.
 
 به نظر می رسد رهبران حماس در روش های خودشان تغییراتی ایجاد کرده اند تا ثابت کنند آماده پذیرش طرح های جدیدی بر مبنای اراضی 1967 هستند تا متهم به افراط گری، عدم پذیرش رژیم صهیونیستی نشوند و به همین دلیل حماس به نوعی از سیاست های گذشته خودش عقب نشینی کرده است و پذیرفته است که با رژیم صهیونیستی در تعامل باشد. همچنین پذیرفته اند رژیم صهونیستی در اراضی 1948 و فلسطین آینده در محدوده مرزهای 1967 باشد و به نظر می رسد که این مسئله یک واقعیت است که مقامات حماس تحت فشارهای برخی از کشورهای منطقه و بین المللی پذیرفته اند که دولت خودشان را در مرزهای 1967 تشکیل دهند که آن هم با توجه به شرایط محیطی منطقه ای و وضعیت بین المللی و جهان اسلام بعید به نظر می رسد که حماس به آرمان های خودش حتی به اراضی 1967 هم برسد.
     با توجه به اینکه اختلاف نظرهای فراوانی در میان رهبران سیاسی حماس وجود دارد مسئله خط مشی سیاسی و مسلحانه حماس تاکید می کند که حماس به هیچ عنوان از خط مبارزه و محور مقاومت خارج نخواهد شد و مقاومت را به عنوان آرمان اصلی سیاسی خود ترسیم کرده است.
     برخی از رهبران حماس در شش سال گذشته با موضع گیری های غیر اصولی خود موجب بروز شکاف در میان رهبران حماس شده اند و این منشور می تواند به نوعی همگرایی را در درون رهبران حماس ایجاد کند. به همین دلیل می توان گفت که این منشور یک منشور سیاسی است که می تواند در خدمت انتفاضه سوم قرار گیرد ضمن آنکه کمک خواهد کرد تشکیلات خودگردان که در سال های گذشته با وجود فرایند مذاکرات سازشکارانه نتوانسته حقوق ملت فلسطین را محقق کند به سمت راه کارهای مقاومتی سوق خواهد داد.
نظرات کاربران