در حال بارگذاری ...

سعودی ها به خاطر ترس زوزه می کشند

نظریه جنگ‌باز بین سعودی و جمهوری اسلامی ایران به دنبال افزایش تنش بین دو طرف از زمان آغاز جنگ یمن ، فاجعه منا و هتک حرمت حجاج ایرانی و نقش تخریبی ریاض در پرونده هسته ای ایران فاقد عناصر اساسی است که مانع از چنین رویارویی می شود. البته دلایل سیاسی دیگری را نیز می توان به آن افزود.

  عامر الحسون*:
 از زوزه های دشمنان نباید ترسید! حاکمان صهیونیستی – سعودی ضعیف‌تر و ابله‌تر از آن هستند که بتوانند از قدرت و شکوه ایران اسلامی و پایگاه گسترده آن در امتداد سرزمین اسلامی، بکاهند. نه جنگی رخ خواهد داد و نه کسی می تواند روی مهره سوخته حساب باز کند. هیچ امیدی هم به بازوهای مصنوعی که به لطف دیگران سرپاست، وجود ندارد.
 
نظریه جنگ‌باز بین سعودی و جمهوری اسلامی ایران به دنبال افزایش تنش بین دو طرف ( دو محور) از زمان آغاز جنگ یمن ، فاجعه منا و هتک حرمت حجاج ایرانی و نقش تخریبی ریاض در پرونده هسته ای ایران ( نقشی که به اراده اسرائیل و تمایل آن برای به بن بست رساندن توافق هسته ای ایران از روی حسد و کینه و ترس برنامه ریزی شد ) فاقد عناصر اساسی است که مانع از چنین رویارویی می شود. البته دلایل سیاسی دیگری را نیز می توان به آن افزود.
 
1- عرصه جنگ احتمالی در شرایط کنونی اقتصاد جهانی که از اساس و ریشه متزلزل است (منظور من منابع انرژی و نفت در خلیج فارس است) به معنای یک خودکشی سیاسی و اقتصادی برای همگان است که اراده هیچ یک از دولت های بزرگ و کوچک بر آن نیست.
 
 2- درگیر شدن ریاض در چندین جبهه و جنگ های فرسایشی که برخی از آنها گلوی ریاض را به سختی فشرده است ، زمینه فکر کردن به یک ماجراجویی جدید را برای ریاض باقی نمی گذارد. چرا که ریاض طعم شکست در جنگ پیشین را چشیده است.
 
3- هدف از تصمیم جنگ آنگونه که سعودی ها می گویند، چیست ؟ ریاض با این نظریه چه دستاوردی را می خواهد برای خود محقق کند یا از چه موضوعی قصد فرار دارد؟
 
ارزیابی‌های تاریخی و جغرافیایی، همه نشان می دهد که ریاض در صورت ورود به این درگیری دچار حماقت و شکست های سنگینی خواهد شد. بنابراین آزموده را آزمودن خطاست.
 
دنیای استکبار و مزدوران آن با تمامی ناوگان ها ، دارایی ها ، ارتش ، اردوگاهها ، سامانه های دفاعی و سلاح هسته ای و شیمیایی ، مکر و حیله و آنچه که از توان نظامی و سیاسی در اختیار دارند در سه دهه گذشته با ایران وارد درگیری و جنگ کردند و جز ناامیدی و شکست چیزی نصیب آنان نشد. و صدام و طالبان آنان در زباله دان تاریخ دفن شدند.  فرمان پادشاهان و صاحبان قدرت نفت در برابر استواری و سختی اراده افسانه ای ایرانیان بی اثر ماند؛  اسطوره پوشالین قدرت های بزرگ در برابر استواری و شکوه ایران زانو زدند و از موضع ضعف وارد گفت و گو با تهران شدند.
 
آری، مرزهای اراده و استقلال ایران در تمامی توطئه ها ، خدشه دار نشد. اما آیا سعودی می تواند حتی بخش اندکی از دستاوردهای ایران را محقق کند؟ من نسبت به این موضوع تردید جدی دارم. نخستین تهدیدی که گریبان سعودی ها را  خواهد گرفت، تهدید مرزها و تمامیت ارضی آنان و آتشفشان مردم عربستان بویژه در منطقه شرقی خواهد بود که در روی دریاچه نفت قرار دارد و این موضوع  زمینه ساز دیگر شکست ها در زمینه های داخلی و منطقه ای است .
 
4- تصمیم گیری‌های بزرگ نیازمند رهبری قدرتمند و دوراندیش است. واقعا آیا می توان رهبران سعودی را در دایره این ویژگی ها قرار داد؟ بویژه اینکه بخواهیم آنان را با رهبران توانمند ، آگاه ، دوراندیش در جمهوری اسلامی ایران قیاس کرد. بنابراین اگر سعودی‌ها می خواهند روی تصمیم جنگ سرمایه گذاری و بازاریابی کنند تنها نتیجه ای فاجعه بار برای آنان در برخواهد داشت. و در اینجا باید گفت : خود کرده را تدبیر نیست.
 
5- حساب کردن روی ورود امریکایی ها و اروپایی‌ها برای حمایت از جسارت احتمالی سعودی بطور آشکار غیرممکن است. غرب هیچ اراده سیاسی آشکاری برای مقابله با ایران ندارد. بویژه اینکه آنها با سختی از چندین دوره ماراتن گفت و گو با ایران بیرون آمدند و از سویی نیز افکار عمومی امریکا و اروپا نیز اجازه چنین موضوعی را نمی دهد.این در حالی است که نمی توان نقش روسیه را در همپیمانی با ایران نادیده گرفت . باید گفت که روسیه امروز ، روسیه دهه هشتاد نیست. از سویی اقتدار نظامی ایران در لبه خلیج فارس و در آبهای بین المللی سبب میشود تا دولتهایی که ممکن است به سوی آتش سعودی ، سرازیر شوند،قبل از هر اقدامی هزار بار فکر کنند تا شکار ایران نشوند.
 
6- اما "عروس" دریا ، دوبی، ابوظبی و کویت که برای ساخت آنها میلیاردها دلار هزینه شده است تا برای چشمان نامحرمان و غریبه ها، بزک شود، تفاوتی ندارد. برای انان تا زمانی که شب های سرخ آن آکنده از اموال حرامی است تفاوتی ندارد. اموالی که قرار بود به پویایی و سیر شدن تمامی ملتهای اسلامی و عربی منجر شود. امارت هایی که قبله شهوت و حرام شده اند و نقش پنهان آنان در مدیریت بحران های منطقه ای در اتاق های تاریک که کلید آن در دستان اسرائیل است، اشکار است ، آیا می توانند بوی باروت را در چند متری خود تحمل کنند، آن هم زمانی که شاهزاده و پادشاهی فرتوت که الزایمر گرفته است ، ملت و کشور را یکجا رها می کنند؟ آری این حماقت بزرگی است که این شیخ نشین ها و امیرنشین ها فراموش کنند که بازی با آتش ایران قدرتمند، جسم آنان را قبل از انگشتانشان می سوزاند.
 
به هرحال باید گفت که زوزه فرزندان صهیونیسم و سعود برای احتمال درگیری در منطقه ضد ایران و اسلام و مقاومت و تشیع تنها یک کف و حباب روی آب و مانند آب در هاونگ کوبیدن است. و مانند چنین درگیری انتقام جویانه و کور  در خیال باقی خواهد ماند که هدف از آن ایجاد درگیری طائفه ای و ایجاد صف بندی های جدید سیاسی در منطقه  از طریق اتحادیه لنگ عرب و الازهر غیر شریف است که دلار و نفت آن را فریفته کرده است.
 
امروز دولت سعودی  در برابر واقعیت تلخی قرار دارد بویژه اینکه در شن های یمن گرفتار است و در توهم شکست ایران فرورفته است، ایرانی که همواره آماده است تا ان را در گرداب توهم و خیالش غرق کند.
 
* نویسنده و روزنامه نگار عراقی
نظرات کاربران