چراغ سبز ترامپ برای سرکوب انقلاب بحرین

حمایت امریکا از رژیم های دیکتاتوری منطقه و نادیده گرفتن بسیاری از ارزش های دموکراتیک و حقوق بشری و نیز حق مشروع مردم برای مشارکت در قدرت، زمینه این جنایت بزرگ را فراهم کرده است.

حمله نیروهای امنیتی بحرین به خانه آیت الله شیخ عیسی قاسم و سرکوب شدید مردم کفن پوش و متحصن در پیرامون خانه این شخصیت دینی بزرگ، آغاز موج جدید سرکوب و کشتار در بحرین است.
این حمله  که تاکنون به کشته و مجروح شدن صدها تن انجامیده است؛ بی ارتباط با سفر اخیر ترامپ، رئیس جمهور امریکا به عربستان و ملاقات شیخ حمد آل خلیفه، حاکم بحرین با وی نیست. حمایت امریکا از رژیم های دیکتاتوری منطقه و نادیده گرفتن بسیاری از ارزش های دموکراتیک و حقوق بشری و نیز حق مشروع مردم برای مشارکت در قدرت، زمینه این جنایت بزرگ را فراهم کرده است. 
شیخ عیسی قاسم یکی از بزرگترین مجتهدین بحرین است که نمایندگی چندین مرجع دینی شیعیان را در اختیار دارد.مصادره بیش از 15 میلیون دلار اموال خمس به بهانه مبارزه علیه تروریسم، نشان از نادیده گرفتن مذهب اکثریت مردم این جزیره و اعلام جنگ ضد اکثریت اجتماعی در این کشور است.
قیام مسالمت آمیز مردم بحرین از فوریه 2011 آغاز شده و تا کنون ادامه دارد. رژیم آل خلیفه با دعوت از ارتش عربستان و امارات متحده عربی و استخدام هزاران مزدور پاکستانی و باقی مانده های حزب بعث عراق تلاش دارد این قیام فراگیر اجتماعی را سرکوب کند.

 


به اعتقاد تحلیلگران سیاسی اقدام اخیر دولت بحرین بر ضد بزرگترین مرجع شیعه در این کشور می تواند آغازی برای سرکوب این جامعه و گسترش موج سرکوب، بازداشت و کشتار در این کشور باشد. سکوت کشورهای غربی و به ویژه امریکا در برابر خواست به حق مردم بحرین برای مشارکت در فرایند تصمیم گیری کشور خود و نادیده گرفتن سرکوب اکثریت اجتماعی، نشان از توطئه قدرت های غربی در این جنایت دارد. 
 
نظرات کاربران