در حال بارگذاری ...

آزادسازی موصل و سالگرد 33 روزه ؛ تلاقی دو پیروزی و بازتاب موفقیت راهبردی مقاومت

بی تردید رویدادهای پس از سال 2000 که از عقب نشینی اجباری رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان آغاز شد و هم تکمیلی های پس از آن در سال 2006 که به ایجاد تغییرات راهبردی و اساسی در منطقه انجامید ، نتیجه و محصول گفتمان مقاومت اسلامی ایران است..

آنچه امروز از دستاوردهای راهبردی و میدانی مقاومت رخ می دهد نتیجه ادبیات جدیدی است که گفتمان مقاومت اسلامی ایجاد کرد. امروز کسانی که در صحنه میدانی موصل و نیز سوریه و یمن پیروز شده اند ، پیروان همان مکتبی هستند که توانست در جنگ 33 روزه نخستین شکست سنگین را به اسطوره شکست ناپذیری  اسرائیل وارد کند.
امتداد پیروزی های مقاومت در منطقه از لبنان تا یمن و عراق و سوریه اگر چه در یک بازه زمانی نزدیک رخ نداده است اما در ادامه تکمیل همان هندسه مقاومت و گفتمانی است که از دیروز تا اکنون یک دشمن مشترک دارد. اردوگاهی که هر چند وقت یک بار در واژه های جدید ، مانند القاعده ، داعش ، طالبان  بروز پیدا می کند و  زاییده یک تفکر و جریان است.
محور مقاومت نه تنها امروز در عرصه میدانی و سیاسی برتر است بلکه از یک راهبرد  ساختارمند و بی مانند برخوردار شده است که می تواند بعنوان یک نقشه راه ، راه نجات ملتهای اسلامی باشد. 
همانطور که پیروزی در موصل به دلیل شرایط جغرافیایی و جمعیتی و نیز تراکم بافت و نیز ضرورت حفظ جان غیرنظامیان یک پیروزی مهم و تاریخی است،  در لبنان نیز همین گونه بود و یک ارتش مدعی شکست ناپذیری که در 6 روز کشورهای عربی را شکست داده بود از یک گروه مقاومت کوچک با اندیشه بزرگ شکست خورد. جنگ 22 رزه غزه در سال 2008 و نیز پیروزی های دیگرمقاومت در51 روزه نیز در امتداد همین پیروزی هاست.
گفتمان اسلامی ایران برهم زننده معادلات منطقه ای است که قرار بود براساس سناریوهای " نظم نوین جهانی  " هرج و مرج سازنده " از نیل تا فرات " و امروز موصل و فردا تهران پیش برود.  مدیریت جهانی جدید براساس نظم و ساختار آمریکا و نیز طرحهای استعماری خاورمیانه بزرگ در برابر این گفتمان ناکام ماند. 
دیروز بوش پسر به بهانه یازدهم سپتامبر ، اوباما بعنوان تغییر و امروز ترامپ بعنوان مرد دیوانه همه به صف شدند تا بتوانند سیاست های توسعه طلبانه آمریکا را در قالب های جدید و شیک اجرایی کنند. و با تمامی حمایت های سعودی و امریکا از داعش وکارشکنی برخی  جریانهای سیاسی اما همچنان مقاومت با شتاب و همان ویژگی صبورانه خود ، مرزها را پشت سر می گذارد.
نظرات کاربران