در حال بارگذاری ...

دکتر اکبری: مسئله فلسطین نماد توانمندی جهان اسلام در مقابله با استکبار جهانی است

نشست خبری «مسجدالاقصی؛ اولویت اسلامی، استمرار مقاومت» با حضور «حسین اکبری» رییس مرکز مطالعات و پژوهش مجمع جهانی بیداری اسلامی و نمایندگان جنبش حماس و جهاد اسلامی در خبرگزاری قدس برگزار شد.

نشست خبری «مسجدالاقصی؛ اولویت اسلامی، استمرار مقاومت» با حضور «حسین اکبری» رییس مرکز مطالعات و پژوهش مجمع جهانی بیداری اسلامی و نمایندگان جنبش حماس و جهاد اسلامی در خبرگزاری قدس برگزار شد.
 به گزارش سایت بیداری اسلامی ، این نشست با همکاری دبیرخانه دائمی مجمع جهانی بیداری اسلامی با  عنوان «مسجدالاقصی؛ اولویت اسلامی، استمرار مقاومت» درباره شرایط ویژه موجود در مسجدالاقصی و چالشهای پیش روی آن آغاز شد.
 این نشست با حضور دکتر «حسین اکبری» رئیس مرکز مطالعات و پژوهشهای مجمع جهانی بیداری اسلامی، «ناصر ابوشریف» و «خالد قدومی» نمایندگان دو جنبش جهاد اسلامی و حماس برگزار شد.
 
هیچ راه جایگزینی جز مقاومت برای مقابله با پروژه صهیونیستی وجود ندارد
 
 
در آغاز این نشست، ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ایران با ارج نهادن به خیزش ملت فلسطین که تمام تلاش خود را برای خنثی‌سازی توطئه های صهیونیستی به کار گرفته‌اند، تاکید کرد: طرح رژیم صهیونیستی محدود به گیت‌ها و بازرسی نمی‌شود بلکه در چارچوب یک استراتژی برای تمام فلسطین است تا به طور کلی آن را یهودی‌سازی کند.
   وی افزود: یهودی سازی قدس و مسجد الاقصی با این طرح  گام به گام و تدریجی دنبال خواهد شد و این رژیم تلاش دارد با سوء استفاده از عملیات مسجدالاقصی، طرح های خطرناک خود را دنبال کند.
   نماینده جهاد اسلامی تحولات الاقصی را یک فرصت خوب برای بازگرداندن آرمان فلسطین به جایگاه اصلی خود دانست و تاکید کرد: در نشست ریاض که به ریاست ترامپ برگزار شد مشخص بود که مسئله فلسطین از دستور کار خارج شده و آن‌ها قصد دارند به طور کلی به این مسئله در منطقه پایان دهند.
 نماینده جنبش جهاد اسلامی در تهران با بیان اینکه باید از فرصت تحولات رخ داده برای تبدیل آن به یک طرح ملی فلسطینی استفاده شود، افزود: در نهایت این تلاش‌ها را باید با آزادی قدس شریف و همه اراضی اشغالی فلسطین پایان دهیم.
 وی تاکید کرد: در راستای تحقق این هدف و آرمان مهم ملت فلسطین، امت اسلامی باید با هم متحد شود و نه اینکه با هم مقابله کنند.
    ابوشریف ادامه داد: مردم فلسطین باید به این پایداری و مقاومت ادامه داده و دست از این اعتراضات نکشند. البته ملت فلسطین با وجود این همه فشارها، سرکوب‌ها و حصارها به تنهایی نمی‌توانند با دشمن صهیونیستی مقابله کنند و نیازمند یاری امت اسلامی هستند.
 نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در ادامه تاکید کرد:  مردم فلسطین به وظیفه خود عمل کرده و می‌کنند، جوانانی که حتی انتفاضه دوم را ندیده‌اند به میدان آمده و خون خود را در این راه می‌دهند. البته آنها نیازمند کمک‌های امت اسلامی هستند.
 وی افزود: متاسفانه در شرایط کنونی هیچ راه جایگزینی جز گزینه مقاومت برای مقابله با پروژه صهیونیستی که خواستار تصاحب فلسطین است، وجود ندارد.
 وی افزود:  یکی از طرح‌های صهیونیستی مسئله تشکیل کنفدراسیون با اردن است که طی آن نیروهای اردنی امنیت مرزها را به عهده بگیرند. طرح جداسازی کامل نوار غزه نیز طرح دیگری است که مصر باید به آن ملحق شود. در شرایط کنونی توطئه‌ای جدید در راه است که در آن یک «خلیفه حفتر» جدید مانند لیبی را به فلسطین تحمیل کنند. در سایه این وضعیت نامساعد جهان عرب، رژیم صهیونیستی طرح‌های خود را پیش می‌برد.
    نماینده جهاد اسلامی در پایان افزود: معتقدیم که این فرصت خوبی است که امت باید از آن استفاده کند، این مسئله نیازمند تلاش دو چندان از سوی امت اسلامی است و کشورهای مخلص مانند ایران نیز در این خصوص وظیفه سنگینی دارند.
  
 مسئله فلسطین نماد توانمندی جهان اسلام در مقابله با استکبار جهانی است
 
   در ادامه  این نشست، دکتر «حسین اکبری»  رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی تاکید کرد: رژیم صهیونیستی در دو دهه گذشته با وجود کمک‌های غرب دچار ضعف شده است. موضوع فلسطین توان جهان اسلام را در مقابله با جهان استکبار نشان می‌دهد.
    وی ادامه داد: موضوع داعش و تکفیر یک فرصت برای رژیم صهیونیستی و حامیان آن بود تا توسعه‌طلبی خود را دنبال کنند. خوشبختانه مقاومت همان گونه که توانست در مقابل رژیم صهیونیستی بایستد، در مقابل تکفیر با طراحی غرب و آمریکا نیز ایستاده است.
 دکتر اکبری افزود: مقاومت نشان داد که این نظریه امام درست است که مذاکره با رژیم صهیونیستی هیچ فایده‌ای ندارد.
 رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری که کرانه باختری باید مسلح شود، گفت: مقاومت اسلامی با استفاده از نسل جوان وارد میدان شد تا اهداف خود را محقق کند.
 وی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی با مشکلات درونی جدی روبروست که مشکلات امنیتی و اقتصادی از جمله آن‌هاست، افزود: امروز در نگاه کسانی که رؤیاهایی برای حضور در فلسطین اشغالی داشتند، این وضعیت نتیجه معکوس دارد و به جای مهاجرت به این سرزمین، شاهد مهاجرت معکوس هستیم.
  دکتر اکبری فلسطین را یک مسئله دینی خواند و تاکید کرد: عدم وجود وحدت جدی در جهان اسلام برای حل مسئله فلسطین نقطه ضعف جهان اسلام است. امروز برخی کشورهای عربی تلاش می‌کنند روابط خود با رژیم صهیونیستی را آشکار کنند و آن‌هایی که داعیه ام‌القرای جهان اسلام را دارند بیش از همه برای نزدیکی به اسرائیل تلاش می‌کنند.
    وی ادامه داد: تا زمانی‌که جهان اسلام نتواند مسئله فلسطین را حل کند در سیطره  استکبار جهانی قرار خواهد داشت.
    رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی ابراز امیدواری کرد که این انتفاضه توسعه یافته و روزی شاهد آزادی فلسطین باشیم.
 
 موضع برخی کشورهای عربی در قبال مسجدالاقصی مایه سرافکندگی است
 
 
در ادامه این نشست «خالد قدومی» نماینده حماس در ایران با تاکید بر اینکهدر شرایط کنونی وقایع  خطرناکی در مسجد الاقصی در حال رخ دادن است، گفت: امروز شاهد یک گستاخی به سرکردگی آمریکا هستیم که آشکارا جانبداری خود را از رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد. موضوع دوم اینکه از موضع کشورهای عربی درباره آرمان فلسطین دچار سرافکندگی هستیم.
 وی افزود: همه این شرایط باعث شد که رژیم صهیونیستی تحلیلی اشتباه داشته باشد و اقدام به تجاوزات جدید علیه مسجدالاقصی کند.  این بستر، فرصت تاریخی برای رژیم صهیونیستی به وجود آورد تا هدف غایی خود که سیطره بر فلسطین اشغالی است را به مرحله اجرا در آورد.
   قدومی با اشاره به اینکه ملت فلسطین از هوشیاری لازم برخوردار است، گفت: امروز مسئله اصلی بازداشتن مردم از نماز نیست، بلکه یک نماد سیاسی مطرح است. اگر در گذشته نماز در مسجد الاقصی با 100 نفر برگزار می‌شد امروز هزاران نفر در مقابل این مسجد هستند.
   وی گفت: مسجد الاقصی از سال 1967 تحت نظارت وزارت اوقاف اردن است، 800 نفر کارمند وزارت اوقاف هستند که نیمی از آن‌ها وظیفه نظارت را بر عهده دارند. مسئله گیت‌های امنیتی یا دوربین‌ها نیست، بلکه آن‌ها در صدد اشغال این ناحیه مقدس برآمده‌اند. آن‌ها به‌دنیال تحمیل پروژه‌های جدید و خطرناک هستند.
   وی ادامه داد: هشدار می‌دهم که اظهاراتی که مدعی هستند که دروازه‌های قدس باید بازگشایی شود، مرا به یاد قیام سراسری سال 1963 میلادی می‌اندازند که داشت پیروز می‌شد. مسجد الاقصی نیاز به نمازگزار ندارد، نیاز به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی ندارد بلکه نیاز به حمایت جدی دارد.
  نماینده حماس گفت: اگرچه قربانی‌هایی را در این راه داریم اما می‌دانیم که این باعث سربلندی ماست.
 
انتهای پیام/
نظرات کاربران