در حال بارگذاری ...

دکتر اکبری در برنامه جهان آراء
شهادت شهید حججی دارای همه مولفه های عاشوراست- سوریه و عراق تکلیف داعش را یکسره خواهند کرد

 سایت بیداری اسلامی : شب گذشته «برنامه جهان آرا» با تقدیم به شهید حججی با حضور دکتر حسین اکبری رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجمع جهانی بیداری اسلامی در خصوص تحولات منطقه و پیروزی های جریان مقاومت برگزار گردید. آنچه که در ادامه می آید گفتگوی (پرسش های) «وحید یامین پور» و (پاسخ های) دکتر حسین اکبری است.
«دکتر حسین اکبری» با اشاره به شهادت حججی گفت: وقتی ما این تصاویر را می بینیم، ما معتقدیم این نوع شهادت، نشانگر عاشورا است. شهادت شهید حججی دارای همه مولفه های عاشوراست. این نشان می دهد حادثه عاشورا از گذشته به حال متصل است. مدافعان حرم، دفاع از حرم و حریم بشریت، انسانیت و حقانیت را دنبال می کنند.
 
«وحید یامین پور»: در منطقه چه خبر است؟ سر منشا داعش و این گروه تروریستی در کجاست؟
 


 آنچه که اتفاق افتاد، در منطقه ای به نام «تنف» نقطه ای در مرز عراق و سوریه و اردن بود. ایالات متحده آمریکا پایگاه هایی در منطقه داشت. با حمله ارتش و نیروهای مردمی سوریه از یک طرف و از طرف دیگر حمله نیروهای مردمی و ارتش عراق در طرف دیگرو دست دادن این نیروها (عراق و سوریه) با یکدیگر، آمریکایی ها مجبور شدند از منطقه عقب نشینی کنند. 
 در فاصله آتش بسی که ایجاد شد نیروهای تروریستی داعش وارد این منطقه شدند و با استفاده از سلاح ها و تجهیزات آمریکایی به نیروهای عراقی و سوری حمله ور شدند. 
 آمریکایی ها نگران بودند که اگر نیروهای عراق و سوریه به هم برسند که این اتفاق هم افتاد، می توانند به هم کمک کنند. بنابراین با این اقدام سناریوهای آمریکایی ها نقش بر آب شد. بنابراین می خواستند انتقام بگیرند.
 
«وحید یامین پور»: چه مقدار از خاک سوریه و عراق در دست داعش است؟ 
 


 داعشی ها با رویا پردازی های صهیونیست مابانه خودشان «موصل» را به عنوان پایتخت این حاکمیت خیالی تعیین کرده بودند. که این منطقه توسط نیروهای مردمی و ارتش عراقی آزاد شد. منطقه بعدی که برای آنها اهمیت استراتژیک داشت «رقه» سوریه بود.  
 همانگونه که صهیونیست ها خیال پردازی می کنند، داعشی ها نیز همین گونه هستند. پیروزی های ارتش سوریه در منطقه «حلب» بر تروریست ها نقطه عطفی در پیشروی های بعدی بود.
 منطقه «عرسال» نیز از دست تروریست ها خارج شد. از زمانی که اراده بر این شد که حزب الله وارد عمل شود و مقاومت ابتکار عمل را دست گیرد سنگرهای داعشیان و تروریست ها یکی پس از دیگری توسط دستان پرتوان مقاومت فتح گردید.
 هم اکنون تمام نقاط مرز لبنان از لوث داعشی ها پاک شده است. «هنری کیسینجر» وزیر خارجه سابق ایالات متحده آمریکا در یکی از آخرین اظهارنظرهایش گفته بود هر کشوری (قدرتی) که در پسا داعش قدرت را در منطقه (غرب آسیا) در دست داشته باشد، بر کل منطقه حکمرانی و نفوذ خواهد داشت. 
 
بدون شک آنچه مهم است این است که در فضای ایران هراسی، آمریکایی ها در پی چاپیدن منطقه هستند.
 همگان باید بدانند که 90 درصد شهدای شیعی در مناطق سنی نشین به شهادت رسیدند. من معتقدم در حال حاضر بحث حق و باطل است. امروز منافع غربی ها در اختلاف افکنی میان مسلمانان هستند.   آنها به خوبی می دانند که جمهوری اسلامی ایران در پی گسترش امپراطوری ایرانی در منطقه، نیست.
 
سئوال اساسی که مطرح می شود این است که چه کسانی به تروریست های داعش، غذا و آخرین مدل تجهیزات و ادوات نظامی و لجستیکی را می رساند؟ از طرف دیگر این در حالی است که همه دنیا حتی خود آمریکایی ها هم این گروه داعش را یک گروه تروریستی می دانند. چگونه این گروه تروریستی می تواند فقط ۲ میلیارد دلار نفت بفروشد؟ چه کسانی از این گروه تروریستی نفت خریداری کردند؟
 به نظر می رسد پس از شکست های اخیر داعش و دیگر گروه های تروریستی در منطقه، هدایت کنندگان و دست های پشت پرده این تروریست ها در پی سناریوهای پساداعش هستند.
 در حال حاضر گروه تروریستی داعش در چند منطقه جزیره ای گیر افتاده و در محاصره کامل قرار گرفته است. در نتیجه جزیره ای عمل کردن، آنها را به نقطه صفر می رساند.
 
همه کسانی که در سوریه ضد بشار اسد می جنگیدند معترف هستند که دیگر نمی توانند کاری به پیش برند. ترکیه و همچنین عربستان سعودی تا حدودی دست از حمایت تروریست ها کشیده اند. در حال حاضر تمامی جریانات موثر در صحنه معادلات منطقه به دنبال راه کارهای سیاسی هستند.
 همچنین در فضای داخلی عراق پس از پیروزی های نیروهای بسیج مردمی عراق در مبارزه با تروریسم داعش یک همگرایی وسیع و بی سابقه ای ایجاد شده است. حشدالشعبی توانست تمامیت ارضی عراق را حفظ کند. سوریه و عراق تکلیف داعش را یکسره خواهند کرد. 
 
«وحید یامین پور»: تعارضات تهران – ریاض به کجا خواهد انجامید؟


 
 در آغاز بحران سوریه بسیاری از تحلیلگران غربی و همچنین بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس بر این نظر اشتباه بودند که ظرف ۲-۳ ماه آینده تکلیف بشار اسد در سوریه یکسره خواهد. اما همگان دیدند که چنین اتفاقی به وقع نپیوست.
 سوال که مطرح می شود این است که آیا با وجود شخصیت های نامتعادل وغیرقابل پیش بینی همانند ترامپ در آمریکا و محمد بن سلمان در عربستان سعودی ممکن است که مرتکب اشتباه (محاسباتی استراتژیک) بزرگی شوند؟ 


 
بسیاری از کارشناسان بر این نظر هستند که عقلا و عقلانیت حاکم بر دستگاه های تصمیم سازی و تصمیم گیری در ایالات متحده آمریکا و حتی در کشور (حاکمیت) قبیله ای قرون وسطایی همانند عربستان حتی با وجود خریدهای دیوانه وار تسلیحات نظامی اجازه ماجراجویی جدیدی را به آنها نخواهد داد.
 سعودی ها ۳ سال است که به صورت مستمر یمن را می کوبند اما نتوانسه اند که تاکنون با این همه لشکر کشی و ادوات نظامی به نتیجه برسند.
بدون شک ایالات متحده آمریکا و متحدان منطقه ای اش به خوبی می دانند که با اشتباهاتی که در منطقه مرتکب شدند ممکن است آغاز کننده ماجراجویی غیرعقلانی در منطقه باشند اما پایان این ماجراجویی با آنها نخواهد بود.
 سئوال اساسی که باز در این مقطع زمانی مطرح می شود این است که چگونه مراجع حقوق بشری بین المللی در برابر این جنایات و فاجعه ضد بشری که از ۲۲ استان یمن ۲۱ استان آن را درگیر بیماری وبا آن هم به واسطه فشارهای سعودی ها کرده است سکوت اختیار کرده اند.
 تحلیلگران برجسته و تصمیم گیرندگان غربی به خوبی می دانند که اگر وارد قائله ای شوند به لحاظ شرایط ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک منطقه، امنیت اقتصادی و انرژی دنیا با مخاطره جدی مواجه خواهد شد.
 
نظرات کاربران