در حال بارگذاری ...

نبرد عرسال تکمیل عملیات راهبردی ایران

تسلط ارتش سوریه و حزب الله بر مرزهای سوریه و لبنان نیز عامل دیگری را برای عملیات استراتژیک ایران به وجود آورده است تا ایران بتواند ارتباط جغرافیایی میان تهران و بیروت و در نتیجه ایجاد تهدیدی برای اسرائیل را محقق سازد چرا که موفقیت نبرد کنونی به تسلط حزب الله و ارتش سوریه بر مرزهای سوریه و لبنان منجر می شود و این موفقیت به زیان اسرائیل و منافع آن در منطقه خواهد بود.

 پایان حمله پیش دستانه و اجبار به مقابله/ادعاهای پیروزی اسرائیل شادمانی فقرا است 
«زهیر آندراوس» 
تسلط ارتش سوریه و حزب الله بر مرزهای سوریه و لبنان نیز اهداف دیگری از عملیات استراتژیک و راهبردی ایران را محقق کرد تا ایران بتواند ارتباط جغرافیایی میان تهران و بیروت و در نتیجه ایجاد تهدید برای اسرائیل را محقق سازد.
 هم اکنون در اسرائیل «گاو مقدسی» وجود دارد که صهیونیست ها از ترس لطمه وارد شدن به آنچه امنیت دولت عبری می نامند، به آن نزدیک نشده و متعرض آن نمی شوند و این شامل ارتش رژیم صهیونیستی  نیز می شود  که توانست ارتش های عربی را شکست دهد.
در مقابل کارشناسان و تحلیلگران و تصمیم سازان نسبت به مصون سازی عمق دولت عبری در صورت هجوم موشکی از جانب حزب الله لبنان در جنگ احتمالی آینده بی توجهی می کنند.
 اما یسرائیل هرئیل از شهرک نشینان تندرو در کرانه باختری که به مدت 15 سال رئیس شورا شهرک ها بود مقاله ای در روزنامه هآرتص منتشر کرد و در آن به موضوع مصونیت عمق خاک اشغالی پرداخت. وی در انتقاد از تلاش مقامات صهیونیست برای ارائه تصویر مدنظر خود از مصونیت ملی به اسرائیلی ها به واکنش های چالشی غیر نظامیان در جبهه شمالی اشاره کرد که در پی حملات موشکی در جنگ 2006 اتفاق افتاد. 
وی همچنین در انتقاد به این تصویر سازی مقامات صهیونیست به فرار دسته جمعی ساکنان نقب پس از موشک باران این مناطق توسط حماس در جنگ 2014 اشاره کرد و وجود این مسائل را حاکی از قدرت کم و نگران کننده جبهه داخلی اراضی اشغالی برای مقابله با این تهدیدات دانست.
 هرئیل معتقد است که از جنگ شش روزه در سال 1967 رژیم صهیونیستی از هر گونه اقدام پیش دستانه بازمانده و به مرحله پذیرش و مقابله با اقدامات دیگران منتقل شده است. این نظریه با موضع آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی تطابق دارد که تاکید کرده بود از سال 1967 اسرائیل در هر جنگی که وارد شده پیروزی نداشته است.
 
هرئیل خوشحالی ژنرال امیر ایشل فرمانده پیشین نیروی هوایی رژیم صهیونیستی در مورد انجام حدود 100 حمله هوایی به سوریه را «خوشحالی فقرا» توصیف کرد زیرا این حملات از انتقال 150 هزار موشک دیگر به حزب الله جلوگیری نکرده است.
 هرئیل با این موضع گیری می خواهد توجه را به جنبه تاریک نظریه های خاص جنگی این رژیم جلب کند. نظریه ای که رژیم صهیونیستی آن را اعلام کرد و هدف آن جلوگیری از گستردگی قدرت های حزب الله عنوان شد. ملاک موفقیت این نظریه در نتایج و آثار مخرب آن بر سطوح قدرت حزب الله است. از مهمترین تجلیات این نتایج رعب و وحشتی است که بر اثر گستردگی کمی و کیفی در توان حزب الله بر داخل اراضی اشغالی تسلط یافته است.
 به اعتقاد هرئیل از عوامل عقب نشینی از سیاست های پیشگیرانه، به تنگ آمدن رژیم صهیونیستی  نسبت به خنثی سازی قدرت گروه های مقاومت در غزه از طریق موانع زمینی است، این امر باوجود  هزینه های زیاد، اثر بخشی غیر قابل اعتمادی داشته است.
 
این همان ذهنیتی است که نویسندگان و کارشناسان صهیونیست را بر آن می دارد تا در ارائه تصویری از داخل اراضی اشغالی توازن ایجاد کنند و  از بیان آن تصویر واقعی اکراه نمایند. همچنین درباره ادعای پیروزی حتمی اسرائیل در جنگ آینده با حزب الله هرئیل می نویسد :با توجه به سخننان  مسئولان امنیتی و سیاسی در تل آویو و تاکید بر اینکه هنگام شروع جنگ با حزب الله سامانه های دفاعی اسرائیل تنها از ساختمان ها و تأسیسات استراتژیک دفاع می کند و نه از شهروندان، این پیروزی پس از دهها هزار کشته برای اسرائیلی محقق می شود.
 
شاؤول شای کارشناس استراتژیک در روزنامه اسرائیل هایوم معتقد است در روند جنگ موجود در مرزهای سوریه و لبنان برای از میان بردن گروه های مسلح به ویژه داعش و جبهة النصرة همکاری عملیاتی میان ارتش سوریه و لبنان و حزب الله وجود دارد.
 تسلط ارتش سوریه و حزب الله بر مرزهای سوریه و لبنان نیز عامل دیگری را برای عملیات استراتژیک ایران به وجود آورده است تا ایران بتواند ارتباط جغرافیایی میان تهران و بیروت و در نتیجه ایجاد تهدیدی برای اسرائیل را محقق سازد.
  وی تاکید می کند موفقیت نبرد کنونی به تسلط حزب الله و ارتش سوریه بر مرزهای سوریه و لبنان منجر می شود. همچنین اشاره می کند به اینکه اسرئیل هم اکنون در حال مدیریت نبردی طولانی و پیچیده است تا از این طریق از انتقال ادوات جنگی از سوریه به حزب الله جلوگیری کند و وضعیت فعلی منطقه انجام این مأموریت را برای اسرائیل مشکل ساخته است.
نظرات کاربران