نتیجه " هیچ" سفر نتانیاهو به مسکو

مهمترین هدف وی در این سفر قانع کردن مسکو به کاهش حضور نیروهای ایرانی و لبنانی در سوریه بود. نیروهایی که به گمان وی خطری جدی برای اسرائیل محسوب می شود. این سفر در زمانی انجام شد که تروریست ها در تمامی جبهه های نبرد در سوریه و حتی عراق شکست خورده اند و به پایان راه رسیده اند .

بنیامین نتانیاهو مایوسانه از مسکو برگشت. نخست وزیر رژیم صهیونیستی که بهمراه برخی از مقامهای اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل به روسیه سفر کرده بود، بدون هیچ دستآوردی از این سفر به سرزمین های اشغالی برگشت.

مهمترین هدف وی در این سفر قانع کردن مسکو به کاهش حضور نیروهای ایرانی و لبنانی در سوریه بود. نیروهایی که به گمان وی خطری جدی برای اسرائیل است. این سفر در زمانی انجام شد که تروریست ها در تمامی جبهه های نبرد در سوریه و حتی عراق شکست خورده اند و به پایان راه رسیده اند و به نظر می رسد تلاش های حمایتی برخی کشورهای منطقه ای و فرا منطقه ای از تروریست های تکفیری راه به جایی نبرد.

در واقع شرایط جدیدی که در سوریه و عراق حاکم شده است که نتیجه ورود محور مقاومت به رهبری ایران برای کمک به دولت های سوریه و عراق است.  البته محور مقاومت در سوریه حضوری بسیار پر رنگ دارد و با ورود نظامی روسیه سنگین تر نیز شده است. 
رژیم صهیونیستی نگران حذف جریان های تروریستی از صحنه و ادامه حضور ایران در سوریه است. بویژه که با پایان یافتن بحران در ابعاد نظامی، تا مدت ها در ابعاد امنیتی بحران  ادامه  خواهد داشت. زیرا نظام سوریه با توجه به خساراتی که در ابعاد اقتصادی و اجتماعی دیده است نمی تواند به تنهایی سوریه پس از جنگ را مدیریت کند. ایران و محور مقاومت نشان داده اند که شرکای مطمئنی برای ملت سوریه است  و این به معنی ادامه حضور محور مقاومت در لبنان است. 


نتانیاهو در سفر به روسیه سعی کرد؛ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را متقاعد سازد که به نگرانی های امنیتی رژیم صهیونیستی در باره سوریه توجه کند. وی حتی تلویحی روسیه را تهدید کرد که اگر به خواسته های اسرائیل توجه نکند، باید منتظر اقدامات نظامی اسرائیل در سوریه علیه محورهای مقاومت باشند محور مقاومتی که در حال حاضر متحد دولت روسیه در جنگ علیه تروریست ها بشمار می رود.

در مقابل روسیه با کم توجهی به دغدغه های رژیم صهیونیستی،  ایران و محور مقاومت را متحد راهبردی خود در منطقه خاور میانه اعلام کرد و پس از پایان سفر نتانیاهو هم اعلام کرد که گستره بیشتری از فضای کشور سوریه را تحت پوشش پدافندی قرار خواهد داد و همزمان با آن ستاد عملیات ارتش روسیه اعلام کرد که موفق به سرنگونی سه فروند پهباد اسرائیلی در فضای کشور سوریه شده است.  همچنین رسانه های روسیه اعلام کردند که میزان همکاری های نظامی ایران و روسیه در ماه های آینده با افزایش چشمگیری روبرو خواهد شد.
همه این اقدامات نشان دهنده آن است که لشکر کشی اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل به روسیه با شکست کامل همراه بوده است و پوتین منافع امنیتی و اقتصادی دراز مدت روسیه  در منطقه را فدای شراکت  محدود با اسرائیل نکرده است.
نظرات کاربران