در حال بارگذاری ...

پیامدهای راهبردی آزادی تلعفر ؛ موصل کوچک

- با ازاد سازی عراق از اشغال تروریست ها و کنترل مرز ها توسط نیروهای دولتی سوری، عراقی و لبنانی اکنون محور مقاومت به هم پیوسته است و این موضوع بر نقش این محور در تحولات منطقه بسیار خواهد افزود. بر همین اساس است که رژیم صهیونیستی، امریکا و برخی دولت های عربی با نگرانی تحولات سوریه و عراق را دنبال می کنند.


 
شهر تلعفر اکنون از دیدگاه  نظامی از دست تروریست های داعش ازاد شده است و نیروها مشغول پاکسازی مناطق باقی ماند هستند. تلعفر با فاصله اندکی پس از اشغال موصل توسط داعش اشغال شد. بیش از نیمی از جمعیت 300 هزار نفری آن از این شهر آواره شده و به منطقه اقلیم کردستان مهاجرت کرده اند. تلعفر یک شهر استراتژیک است و جریان های مختلف عراقی و بازیگران منطقه ای و بین المللی با حساسیت بالایی تحولات این منطقه را دنبال می کنند. 
-    این شهر به لحاظ موقعیت جغرافیایی در منطقه مثلثی مرز های عراق و ترکیه و سوریه قرار دارد و با مرز های ترکیه و سوریه تنها 60 کیلومتر فاصله دارد و یک گذر گاه مهم انتقال نیرو و تدارکات داعش است.
-    این شهر مرکز آموزش داعش بشمار می رفت و بیشتر تروریست های خارجی در این شهر آموزش و سازماندهی می شدند. بر اساس همین اهمیت بود که داعش تلعفر را " موصل کوچک" می نامید.
-    عمده جمعیت شهر تلعفر ترکمن است با اکثریت شیعه و بعد اکراد و عرب ها حضور دارند که اقلیت کمی را تشکیل می دهند. بر همین اساس است که ترکیه نسبت به تحولات تلعفر حساس است و به بهانه ترکمن بودن مردم از حضور حشد الشعبی در عملیات آزاد سازی ناخرسند است. 
-    اقلیم کردستان هم نسبت به این شهر ادعا دارد و خواستار ضمیمه شدن آن به اقلیم است. همانند ادعایی که نسبت به کرکوک و سنجار دارد. مسعود بارزانی هم در یک هماهنگی کامل با انکارا با طرح این ادعا که حشد الشعبی یک نیروی فرقه ای است، تلاش داشت که از حضور این نیرو در عملیات تلعفر جلوگیری کند. حال آنکه حشد الشعبی متشکل از همه اقوام و مذاهب عراقی است و نشان داده است که گرایش های فرقه ای در این نیرو جایگاهی ندارد.
-    این منطقه به دلیل وجود چاه های نفت یک منبع مهم درآمدی برای داعش محسوب می شد که اکنون با آزاد سازی آن داعش از این منبع درآمدی محروم شده است. یکی از دلایل حساسیت بارزانی و ترکیه نسبت به تلعفر هم به وجود منابع نفتی منطقه بر می گردد و همچنین ادعا هایشان نسبت به کرکوک نیز به نفت  این منطقه مرتبط است.
-    در این عملیات نیروهای عراقی بدون کمک ائتلاف بین المللی به رهبری امریکا شرکت داشتند. به نظر می رسد با توجه به سابقه امریکا در عملیات های مشابه که موجب تاخیر در عملیات و یا تاخیر در پیروزی می شد و به گونه ای ایجاد موقعیت و فرصت برای تروریست ها می کرد، فرماندهی نظامی عراق تصمیم به مشارکت ندادن ائتلاف بین المللی در عملیات تلعفر گرفته است. بویژه اینکه امریکا از مدت ها قبل در 5 کیلومتری شهر تلعفر پایگاه نظامی داشته ولی هیچ اقدامی علیه تروریست ها در این منطقه نداشته است.
-    با ازاد سازی شهر تلعفر جنگ با تروریست های داعش در عراق به پایان رسیده است و تنها چند منطقه کوچک در اختیار آنها است که به لحاظ نظامی چندان اهمیت نداشته و پس از پاکسازی کامل تلعفر پاکسازی آنها تلاش و هزینه زیادی نخواهد داشت.
-    با آزاد سازی تلعفر ارتباط لجستیکی تروریست های سوریه و عراق قطع شده و دواعش در مناطق جزیره ای در سوریه و عراق محاصره خواهند شد. بویژه اینکه مرزسوریه و عراق در در کنترل نیروهای سوری و عراقی قرار دارد و مرز سوریه با ترکیه نیز از کنترل تروریست ها خارج شده است و با توجه به عملیات ارتش لبنان و حزب الله در مرزهای مشترک لبنان و سوریه می توان گفت که تروریست ها در عراق و سوریه به پایان راه رسیده اند. 
-    با ازاد سازی عراق از اشغال تروریست ها و کنترل مرز ها توسط نیروهای دولتی سوری، عراقی و لبنانی اکنون محور مقاومت به هم پیوسته است و این موضوع بر نقش این محور در تحولات منطقه بسیار خواهد افزود. بر همین اساس است که رژیم صهیونیستی، امریکا و برخی دولت های عربی با نگرانی تحولات سوریه و عراق را دنبال می کنند. 
 
نظرات کاربران