در حال بارگذاری ...

معنای سیاسی و نظامی تحولات شرق لبنان

با خروج آخرین اتوبوس تروریست ها از طریق سوریه ، مرزهای شرقی لبنان به طور کامل از وجود تروریست های تکفیری داعش و جبهه النصره پاکسازی شد و امنیت به مرزهای شرقی لبنان بازگشت. این عملیات در شرایط در دستور کار حزب الله ارتش لبنان و سوریه قرار گرفت که محور مقاومت در سوریه پیروزی های زیادی بدست آورده بود .


 
 با خروج آخرین اتوبوس تروریست ها از طریق سوریه ، مرزهای شرقی لبنان به طور کامل از وجود تروریست های تکفیری  داعش و جبهه النصره پاکسازی شد و امنیت به مرزهای شرقی لبنان بازگشت. این عملیات در شرایط در دستور کار حزب الله ارتش لبنان و سوریه قرار گرفت که محور مقاومت در سوریه پیروزی های زیادی بدست آورده بود و این امکان وجود داشت که تروریست با  استفاده از مناطق اشغال شده لبنان به عنوان محل بازیابی خود با گسترش مناطق اشغالی در لبنان و تبدیل لبنان به سوریه ای دیگر، ناکامی های خود در سوریه و عراق را به گونه ای جبران سازند. بر این اساس پاکسازی مرزهای مشترک لبنان و سوریه در دستور کار قرار گرفت. 
رزمندگان حزب الله لبنان و ارتش سوریه با توجه به تجربه ای که در 5 سال جنگ علیه تروریست ها کسب کرده بودند توانستند بسیار سریع تر از مدت زمانی که برای حذف تروریست ها از این منطقه پیش بینی کرده بودند به موفقیت دست پیدا کنند و تروریست ها را شکست دهند. 
تروریست های تکفیری با هدف تضعیف و از بین بردن همه ظرفیت های نظامی، اقتصادی و اجتماعی کشورهای منطقه ایجاد و حمایت شدند تا زمینه را برای بازگشت رژیم صهیونیستی به مرحله گسترش اشغالگری و نیز باز تعریف و تثبیت هژمونی امریکا در منطقه مهیا شود. 
بر همین اساس در ادبیات جنگ علیه ترورسیم ایالات متحده امریکا نابودی داعش و دیگر گروه های تروریستی به " مهار " آنها تبدیل شده است. البته دولتهای اروپایی هم با وجود تمامی خطراتی که از تروریسم تکفیری متوجه مردم اروپا است، در این موضوع تا کنون با امریکا همرای بوده اند. 
رژیم صهیونیستی نیز هرگونه کنش علیه تروریست ها در سوریه و عراق  و لبنان را قبول ندارد و دولتهای عربی نیز در این مورد با اسرائیل هم رای هستند و سیاست مهار تروریست ها که از سوی امریکا و دول اروپایی پیگیری می شود مورد پذیرش آنها نیست.
با شروع عملیات فجر الجرود تروریست های داعش خود را ناتوان از مقابله یافتند و در خواست آتش بس کردند که حزب الله اعلام کرد آتش بس معنا ندارد و بر شدت عملیات افزود. از این روی تروریست ها اعلام کردند که آماده تسلیم هستند با این شرط که آنها را از این منطقه به منطقه رقه در سوریه منتقل کنند. حزب الله نیز اعلام کرد این درخواست را با شروطی می پذیرد؛ از جمله تعیین تکلیف اسرا و شهدای محور مقاومت. با پذیرش شروط حزب الله از سوی تروریست ها جنگ در این منطقه به پایان رسید و مناطق پاکسازی شده در اختیار ارتش لبنان قرار گرفت که در این عملیات قدرتمندانه شرکت داشت. 
به همین دلیل است که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان اعلام کرد معنای سیاسی و نظامی عملیات القلمون غربی تسلیم داعش است. یعنی آتش بس و توافقی با تروریست ها صورت نگرفته است. موضوعی که برخی جریان های سیاسی و رسانه ای لبنان تلاش داشتند با مطرح سازی آتش بس، پیروزی حزب الله و ارتش لبنان را کم رنگ سازند.
حزب الله لبنان با این عملیات نشان داد که یک فرصت بزرگ برای ملت و دولت لبنان و نیرویی قابل اعتماد و اتکا است. هر بار لبنان در غفلت سیاسیون لبنان اشغال شده است، این حزب الله بوده است که اشغالگران را رانده است. در سال 2000 اشغالگران صهیونیست را از جنوب لبنان بیرون کرد و اینک مناطق اشغال شده  شرق لبنان را از نیروهای نیابتی اسرائیل باز پس گرفت. 
در این پیروزی بزرگ ارتش لبنان شاید برای نخستین بار با فاصله گرفتن از بازی های سیاسی در کنار حزب الله لبنان قرار گرفت . این همکاری در واقع هشداری است به هر توطئه اینده ای که امنیت لبنان را هدف قرار داده باشد. هر چند برخی جیره خواران امریکا و اسرائیل و ارتجاع عرب در لبنان در زمانی که فرزندان لبنان مشغول نبرد با متجاوزان اشغالگر بودند، جنگ روانی و رسانه ای سختی را علیه مجاهدان ملت و وطن راه انداختند. جنگی که هم راستا با امریکا و اسرائیل هنوز ادامه دارد. البته ملت لبنان باید یکبار و برای همیشه تکلیف خود را با این مزدوران دشمن یکسره سازد.
نظرات کاربران