بازگشت حماس به محور مقاومت

رهبری جدید حماس به شکل هوشمندانه ای با کارت های خود بازی می کند و روابط خود با مصر را بهبود می بخشد. حماس در استفاده از تناقضات موجود در فتح و تقسیم آنها به دو محور عباسی و دحلانی موفق شده و همزمان توانسته روابط خود با دیگر گروه های فلسطینی را تحکیم بخشد. حماس روابط حداقلی خود با قطر را حفظ کرده بدون آنکه به روابطش با عربستان و امارات لطمه ای وارد کند.

 عطوان امروز در یادداشتی در روزنامه رای الیوم نوشت: «یحیی سنوار« رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه در دیداری دو ساعته با روزنامه نگاران به بیان اصلی ترین استراتژی های حماس پرداخت که مهمترین آنها بازگشت مقتدرانه به محور مقاومت، تحکیم روابط با ایران و تلاش برای بازسازی و ترمیم روابط با سوریه بود.
 
سنوار در مهمترین بخش از سخنان خود گفت: ایران بزرگترین پشتیبان مالی و نظامی برای گردان های عز الدین قسام (شاخه نظامی حماس) است. وی همچنین در سخنان خود نسبت به پایان بحران سوریه و بازسازی روابط با این کشور در زمان مناسب ابراز علاقه و امیدواری کرد.
  
 جایگاه و اهمیت سنوار در ساختار رهبری حماس ریشه در رابطه سازمانی مستحکم وی با بخش نظامی حماس دارد چرا که به عنوان پدر معنوی برای این بخش محسوب می شود و از اصلی ترین موسسان آن به شمار می آید. سنوار در حملاتی که عمق خاک اسرائیل را مورد هدف قرار داده مسئولیت های میدانی مهمی داشته و در انجام برخی از آنها نیز مشارکت کرده است. سنوار 23 سال از عمر خود را در زندان های رژیم صهیونیستی گذرانده است.
   
اعلام آشکار و بدون تعارف این مطلب که ایران بزرگترین حامی گردانهای قسام است موضعی قدرتمند و ناگهانی به شمار می رود چرا که با خط مشی سابق حماس تعارض دارد. حماس در گذشته در تعارف با اردوگاه کشورهای خلیج فارس یا اردوگاه آمریکایی از اتخاذ این  مواضع پرهیز می کرد.
 
حماس بر اساس اطلاعات موثق، روابط خود با مقاومت لبنان به ویژه حزب الله را نیز بازسازی کرده است. سید حسن نصرالله آشکارا در یکی از مقرهای خود با صالح العاروری فرمانده شاخه نظامی در کرانه باختری و بسیاری از فرماندهان میدانی حماس در راستای حمایت از مقاومت مسلحانه فلسطینی‌ها دیدار می کند. با توصیه سید حسن نصرالله به فرماندهان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران جلسه دیگری میان العاروری و مسئولان سیاسی تهران در جریان سفر هیئت حماس به تهران برای شرکت در مراسم تحلیف «حسن روحانی» در ماه گذشته برگزار گردید.
 
  
حماس مشکلی با حزب الله ندارد زیرا اخیراً به ادامه تعامل با آنها به عنوان جنبش ضد اشغالگران صهیونیست تمایل دارد. حتی در اوج حضور رهبری سابق حماس در اردوگاه مقابل حزب الله و جبهه های مختلف به ویژه سوریه، هیچ سخن تندی در رسانه های حزب الله علیه حماس گفته نشد و این در راستای سیاستی بود که حزب الله و رهبر آن در تعامل با مسئله فلسطین اتخاذ کرده بودند و خشم خود از مواضع حماس را بروز نمی دادند. اما مشکل اصلی در رابطه حماس با سوریه بود به طوری که هنوز هم احتمال بازسازی روابط حماس با سوریه با مشکلات زیادی مواجه است. این مشکلات با وجود تلاش های بسیاری که حزب الله و رهبران ایران برای تلطیف اوضاع میان طرفین انجام داده اند، همچنان تا حدودی باقی مانده است.
 
   سوریه به نمایندگان ایران و حزب الله که حامل پیام تمایل جنبش حماس برای تلطیف روابط با دمشق بودند اعلام کرده که مشکلی با ایجاد رابطه با رهبری جدید حماس ندارد به شرطی که آنها در موضع خود ثبات داشته باشند و به مسیر سابق بازنگردند و در نتیجه دفاتر خود در دمشق را بازگشایی کنند.
 
   زخم سوریه عمیق است، چنانچه یکی از مسولان بلند پایه سوریه به خبرنگار رای الیوم چنین گفت و لیست بلندی از مشکلات را در این مسئله برای ما مطرح کرد که از ذکر آن خودداری می کنیم. این مسئول سوری گفت: ما به تلطیف روابط تمایل داریم و نمی خواهیم بر زخم اختلافات نمک بپاشیم. معتقدیم که مشکلات روبه کاهش است و این با تغییرات سریع در پرونده سوریه به نفع دولت سوریه و تغییر استراتژی ترکیه حاصل می شود. تغییر استراتژی ترکیه پس از آن بود که اردوغان احساس کرد سوریه برای کشور وی خطری ندارد بلکه خطر اصلی از سوی هم پیمان آمریکایی اوست که از پشت خنجر می زند و به توصیه اسرائیل از کردها و طرح جدایی آنها به عنوان جایگزینی در منطقه حمایت می کند.
 
رهبری جدید حماس به شکل هوشمندانه ای با کارت های خود بازی می کند و روابط خود با مصر را بهبود می بخشد. حماس در استفاده از تناقضات موجود در فتح و تقسیم آنها به دو محور عباسی و دحلانی موفق شده و همزمان توانسته روابط خود با دیگر گروه های فلسطینی را تحکیم بخشد. حماس روابط حداقلی خود با قطر را حفظ کرده بدون آنکه به روابطش با عربستان و امارات لطمه ای وارد کند.
 
  
محمود عباس که برای اجبار حماس به پیروی از خود حقوق بیش از 60 هزار کارمند را کاهش داد و حدود 6 هزار کارمند را پیش از موعد بازنشسته کرد و کمک هزینه برق غزه را متوقف کرده بود، هم اکنون از همه یا بخش زیادی از این اقدامات عقب نشینی کرده است. عباس به استانبول رفت تا  ترکیه را برای وساطت میان خود و حماس ترغیب کند چرا که ساحر هم اکنون در سحری که کرده درمانده مانده است.
   
آینده حماس، متعلق به شاخه نظامی آن است. در آینده حماس به ریشه های مقاومتی خود باز می گردد و بار دیگر شعله مقاومت در کرانه باختری روشن خواهد شد و درگیری و برخورد با اشغالگران و شهرک نشینان صهیونیست آغاز خواهد شد. این همان چیزی است که می توان از حضور ستارگان نظامی حماس یعنی العاروری و سنوار متوجه شد، چرا که آنها نقاط مشترک مهمی دارند. این دو علاوه بر اینکه عضو دفتر سیاسی هستند به شاخه نظامی حماس نزدیک بوده و جایگاه مناسبی دارند و امور را به سمت ائتلاف با ایران، حزب الله و شاید سوریه سوق دهند.
نظرات کاربران